Samsung, akıllı TV’lerinden Google Asistan’ı kaldırma kararı aldı

Samsung akıllı televizyonlarıyla ilgili önemli bir gelişme yaşanıyor. 1 Mart 2024 itibarıyla, Samsung’un tüm televizyon modellerinde, daha önce bu özelliğe sahip olanlarda dahi, Google Asistan servisi kullanılamayacak. Bu değişiklik, Samsung’un 2023 TV serisinden Google Asistan’ı sessizce kaldırmasının ardından geldi.

Şirketin destek sayfası, bu özelliğin Samsung’un tüm akıllı televizyonlarından kaldırılacağını doğruluyor. Bu, 2022, 2021 modelleri, 2020’de piyasaya sürülen 8K ve 4K QLED televizyonları, Crystal UHD TV’ler ve Yaşam Tarzı TV’leri (Frame, Serif, Terrace ve Sero) dahil olmak üzere geniş bir yelpazeyi kapsıyor. Samsung, 2020 yılında televizyonlarına Google Asistan entegrasyonuna başlamıştı, ancak dört yıl gibi kısa bir sürede bu özellik desteklenen tüm modellerden kaldırılıyor.

Samsung, akıllı TV’lerinden Google Asistan’ı kaldırma kararı aldı

Samsung, bu değişikliğin “Google’ın politikasındaki bir değişiklik” nedeniyle yapıldığını belirtse de, detaylar hakkında net bir bilgi verilmiyor. Destek sayfasında, “Önemli: Google’ın politikasındaki bir değişiklik nedeniyle, 1 Mart 2024’ten itibaren Samsung TV’lerde Google Asistan kullanılamayacak. Samsung TV’lerdeki diğer sesli asistan seçeneklerini kontrol edin.” ifadesine yer veriliyor. Google, Asistan’dan 17 özelliği kaldırarak bazı değişiklikler yapmıştı, ancak bu gelişmeyle herhangi bir bağlantı bilinmiyor.

Google Asistan’ın kaldırılmasıyla birlikte, Samsung TV sahipleri artık önceden yüklenmiş diğer sesli asistanlara, yani Samsung’un Bixby’sine ve Amazon’un Alexa’sına geçmek zorunda kalacak. Google Asistan’a alışkın olan kullanıcılar için, farklı bir TV markasına geçmek dışında bir seçenek kalmıyor gibi görünüyor. Yeni bir TV satın almayı düşünenler için bu, uygulanabilir bir seçenek olabilir, ancak kesinlikle en pratik çözüm değil. Şu anda Samsung dışındaki hemen hemen tüm akıllı TV markaları, LG, Sony, TCL ve Hisense gibi, televizyonlarında Google Asistan desteğini sunmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir