Kış Aylarında Kedinizin ve Köpeğinizin Üşüdüğünü Nasıl Anlarsınız?

Her evcil hayvanın soğuktan etkilenme derecesi farklıdır. Sibirya kurtları, Maine Coon kedileri soğuğa dayanıklı ırklar olsa da özellikle küçük boyutlu az tüylü dostlarımız kışın ısıtma çalışmıyorken üşüyebilirler.

EVİN 7 DERECE OLMASI BİR KÖPEK İÇİN YETERLİDİR

Evcil hayvanlar düşük sıcaklıklarda üşüyebilir ve sıcaklık isteyebilirler ancak sıcaklık 7 °C’nin altına düşene kadar herhangi bir riskle karşı karşıya kalmazlar.

Çoğu evcil hayvan, soğuk havalarda dışarıda eğlenmeyi sever. Ancak uzun süre boyunca uzun süre maruz kalmak ciddi sağlık risklerine neden olabilir.

HAYVANLARDA ÜŞÜME BELİRTİLERİ

7 derece sıcaklık değerini akılda tutmak iyi olsa da, soğuk havalarda evcil hayvanlarınızın dışarıda ne kadar süre kalmasına izin vereceğinize karar vermek için ırkına göre bilgi edinmelisiniz. Bir kedi veya köpek sahibi olarak evcil hayvanınızı en iyi siz tanırsınız! Davranışlarını izleyin ve evcil hayvanınızın üşüdüğünü gösteren şu yaygın belirtilere dikkat edin:

  • Titreme
  • Soğumuş kulaklar
  • Isınmak için kıvrılmak
  • Sızlanan veya kederli miyavlama
  • Topallama
  • Yavaşlamış hareketler
  • Olağandışı uykululuk veya uyuşukluk

Evcil hayvanınızda bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, ısınmak için onu içeriye getirmenin zamanı gelmiştir.

Gözetimsiz bırakıldığında, bu daha küçük semptomlar vücut ısısı çok düştüğünde hastalığa, donmaya ve hipotermiye yol açabilir. Evcil hayvanınız uzun süre soğuğa maruz kaldıysa veya yukarıda listelenen birden fazla semptomu gösteriyorsa, bu hipoterminin bir işareti olabilir.

Tehlikeli derecede soğuk olup olmadıklarını kontrol etmek için evcil hayvanınızın ateşini ölçün. Sağlıklı kedi ve köpek vücut sıcaklıkları 37,7 derecenin üzerinde olmalıdır. Eğer sıcaklık 36,6 derecenin altına düşerse, evcil hayvanınızı ısıtmak için ısıtıcıyı biraz daha yükseltin. 32,2 derecenin altına düşerse, uzman tıbbi yardım için derhal veterinerinize başvurmalısınız.

İyi haber şu ki, kedi ve köpekler üşüdüklerini size gösterirler.

ÜŞÜMÜŞ HAYVANINIZI NASIL ISITMALISINIZ?

Evcil hayvanları sıcak tutmanın en iyi yolu onlara rahatlayabilecekleri rahat yerler sağlamaktır.

Eviniz 7 derecenin üzerinde olduğu sürece sıcaklık evdeki bir köpek için çok soğuk değildir. Ancak açık pencereler, cereyanlı hava ve zeminler yine de kedinizin veya köpeğinizin üşüyebileceği anlamına gelir.

Evcil hayvanınızın soğuk zeminde dinlenmesi yerine yükseltilmiş yüzeyler (evcil hayvan yatakları, kanepeler vb.) sağlayın.

Sarılmaları için ısıtılmış bir battaniye, sıcak su şişesi veya başka bir sıcak nesne sağlayın.

Daha fazla ısınmaları için kazak giymekten hoşlanıp hoşlanmadıklarını deneyin.

İçlerinin ısınması için onlara ılık su veya et suyu verin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir