ChatGPT’nin masraf maliyeti belli oldu… Günlük ödediği ücret rekor kırdı!

Ortalığı kasıp kavuran ChatGPT’nin kullanıcılara sunduğu deneyimin arkasındaki maliyeti dudak uçuklatıyor. Geçtiğimiz yılın Kasım ayında halka açık sunulan ChatGPT, kısa bir süre içerisinde insanlar tarafından benimsendi.

ChatGPT halka açık olarak ilk kez sunulduğunda sorulan soruya cevap verirken oldukça fazla bekletiyordu. Ancak OpenAI firmasının ChatGPT üzerinde yapmış olduğu güncellemelerden sonra anlık olarak cevap verebilme özelliğine kavuştu.

GÜNLÜK 700 BİN DOLAR HARCANIYOR

ChatGPT’nin yeteneği herkeste hayranlık bırakırken bu başarısının arkasındaki mali gücü merak ettiriyor. Yapılan analizlere göre ChatGPT’nin kullanıcılara verimli bir hizmet sunması için günlük 700 bin dolarlık bir harcamanın yapıldığı belirtiliyor. Diğer uygulamalardan farklı olarak sadece sohbet robotu olarak kullanılan ChatGPT’nin kendi alanında ve alanı dışında yer alan birçok uygulamadan daha fazla masraf çıkarttığı belitiliyor.

Yapılan analizler GPT-3 yapay zeka dil modeli üzerinden hesaplanmış. Bu analizin GPT-4 modeli ile yapılması durumunda fiyatın kat kat artacağı biliniyor.

Kullanıcılara hızlı bir şekilde hizmet vermekle bilinen ChatGPT, geçtiğimiz haftalarda Çin ve İtalya’da yasaklanmıştı. Ayrıca kısa bir süre önce de ABD’nin Montana eyaletinde yasaklanmıştı. Montana ChatGPT’yi yasaklayan ilk ABD eyaletİ olmuştu.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir