Cennet adada yangın felaketi: Hawaii’de ölü ve kayıp sayısı artıyor

Dünyanın sayılı tatil bölgelerinden olan Hawaii’de önceki gün başlayan yangın felaketi devam ediyor…

Maui Adası’ndaki Lahaina bölgesinde Salı günü başlayan ve Dora Kasırgası yüzünden şiddeti artarak söndürülemeyen yangın felaketinde yaşamını yitirenlerin sayısı 53’e çıktı.  Yetkililer adada 1000 kişiye ise ulaşamadıklarını duyurdu.

“YÜZDE 80’İ YOK OLDU”

Hawaii Valisi Josh Green, yangınların Hawaii eyalet tarihindeki en büyük doğal felaket olduğunu açıklarken, “Tarihi sahil kasabası Lahaina’nın yüzde 80’i yok oldu” dedi. Lahaina’da yangına maruz kalan çok sayıda turist ve bölge halkının denizlere koşarak suyun içinde saatlerce yardım beklediği belirtildi.

ON BİNLERCE İNSAN KARANLIKTA KALDI

Maui bölgesinin yerel konsey başkanı Alice Lee, bölgede çok sayıda insana ulaşılamadığını söylerken şebekelerin çalışmaması sebebiyle 1000 kişiye ulaşılamadığının açıklandığını fakat bu sayının açıklanandan daha az olabileceğini iddia etti.

Lee, “Çok zor bir durum içerisindeyiz. Neyse ki çok kuvvetli bir topluluğuz ve herkes birbirine yardım etmeye çalışıyor” dedi.

Yetkililer adanın batısındaki 11 binden fazla insanın yaşadığı bölgede elektrik kesintisi meydana geldiğini açıklarken on binlerce insanın ise adadan tahliye edildiğini duyurdu.

Olayla ilgili olarak ABD Başkanı Joe Biden da bir açıklama yaptı ve bir karar aldı. Biden, “Büyük felaket kararı” alarak adanın tekrar ayağa kaldırılması için ödeme yapılacağını açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir