Bitcoin’de Dejavu Dönemi Mi Yaşanıyor? Altcoin’ler Uçabilir!

Uzmanlar, gelen verilerin geçmişte olduğu gibi Bitcoin’in fiyatının artabileceğini ve beraberinde altcoin‘leri de ayağa kaldıracağını söylüyor.

ABD Merkez Bankası (Fed) yetkilileri faiz artırım döngüsünün duraklamasından yana tavır koyarak parasal sıkılaştırma döngüsünün sonuna gelindiği yönündeki umutları güçlendirdi.

2019’un başlarında benzer bir Fed zemininde Bitcoin‘in (BTC) fiyatı dört kat artarak 13 bin 880 dolara ulaşmıştı. Fed yetkililerinin son günlerdeki daha güvercin açıklamaları, 2019’un başında Bitcoin’in yüzde 300’ün üzerinde yükseldiği dönemi anımsattı.

2022’nin başından bu yana Fed, enflasyonu kontrol altına almak için faiz oranlarını 525 baz puan artırdı ve başlayan parasal sıkılaştırma döngüsü, Bitcoin dahil tüm riskli varlıklar için zorlayıcı bir dönemin ortaya çıkmasına neden oldu.

Fed yetkililerinin faiz artırımında duraklama ve artırımların sonuna gelindiği yönündeki açıklamaları Bitcoin’de 2019’u akıllara getirdi. O dönemde Bitcoin’in fiyatı 4 kat yükselerek eşsiz bir çıkış yapmış ve 13 bin 880 dolara ulaşmıştı. O dönem ile şimdi arasındaki paralellikler Fed’in faiz indirimine başlayana kadar Bitcoin’in rekor tazeleyeceği beklentisini artırdı.

BİTCOİN’DE DEJAVU DÖNEMİ

Fed politika yapıcıları bu hafta güvercin tonda açıklamalar yapmaya başladılar. Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic ve Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari 10 Ekim’de merkez bankasının faizleri daha fazla artırmasına gerek olmayabileceğini belirtti.

Dallas Fed Başkanı Lorie Logan ve Fed Guvernörü Christopher Waller, yükselen Hazine getirilerinin Fed’in işini yaptığını ve başka bir faiz artırımına ihtiyaç duyulmasının önüne geçtiğini savundu.

Fed yetkililerinin bu yorumları, piyasada merkez bankasının korkulan parasal sıkılaştırma döngüsünün Temmuz ayındaki 25 baz puanlık artırımla sona erdiği ve bankanın şimdi önümüzdeki aylarda makroekonomik durumun nasıl gelişeceğini görmek için beklemeye geçeceği ihtimalinin artmasını sağladı.

Fed’in önceki faiz artırım döngüsünde faiz oranı Aralık 2018’de yüzde 2,5 ile zirve yapmış ve ardından merkez bankası yedi ay boyunca bekle ve gör yaklaşımına gitmişti.

Bu dönemde Bitcoin‘in fiyatı Aralık 2018’de dibe vurmuş ve Haziran 2019 sonunda 13 bin 880 dolara yükselmişti. Tarih tekerrür edecek olursa, Bitcoin’in 2024’de başlaması beklenen faiz indirimine kadar 80 bin doların üzerine çıkarak rekor tazelemesi beklenebilir.

GEÇMİŞLE OLAN İKİNCİ PARALELLİK

Fed’in parasal sıkılaştırma döngüsündeki son duraklama, özellikle Bitcoin’in madencilik ödülünün yüzde 50 oranında azaltılmasından birkaç ay önce meydana geldiği için günümüzle de başka önemli paralellik kurarak karşımıza çıkıyor. Bilindiği gibi en büyük kripto paranın bir sonraki blok ödülü yarılanmasının Nisan 2024’de gerçekleşmesi bekleniyor.

Bu eğilim, geçmişte olduğu gibi Bitcoin’in fiyatının artabileceğini ve beraberinde altcoin‘leri de ayağa kaldıracağını gösteriyor. Öte yandan, Fed’in faiz indirimine gitmesi başlangıçta en büyük kripto paranın fiyatının düşmesine neden olmaktadır.

Bu nedenle yatırımcıların Fed’in duraklama döneminden olası faiz indirimine gitmesi aşamasını dikkatle takip etmeleri gerekiyor. Geçmiş veriler ekonomik zayıflık ve düşük enflasyona durumunda uygulanan faiz indirimlerinin Bitcoin’in fiyatı üzerindeki düşüşe yol açtığını ortaya koyuyor.

coin-turk.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir